Fifty-Three Saul Ewing Arnstein & Lehr Attorneys Named to The Best Lawyers in America 2019

Fifty-Three Saul Ewing Arnstein & Lehr Attorneys Named to The Best Lawyers in America 2019

25th Edition of The Best Lawyers in America

Saul Ewing Arnstein & Lehr LLP, a full-service law firm with over 400 attorneys in 15 offices, today announced that 53 of its attorneys were named to the 25th edition of The Best Lawyers in America.

Best Lawyers bases their recognition entirely on a peer review survey.

From the Firm's Baltimore, Maryland office, Gianna J. Arnold was selected for her biotechnology and life sciences work; Edward J. Baines for commercial litigation; Maria Ellena Chavez-Rurark for bankruptcy and creditor debtor rights/insolvency and reorganization law; Daniel R. Chemers for antitrust law and antitrust litigation; Harriet E. Cooperman for employment law management, labor law management and labor and employment litigation; Katrina J. Dennis for labor and employment litigation; Gary B. Eidelman for employment law management, labor law management and litigation labor and employment; Jeffrey S. Glaser for trusts and estates; Randall M. Lutz for environmental law and environmental litigation; Charles. O. Monk, II for litigation antitrust, bankruptcy intellectual property and securities; Eric G. Orlinsky for corporate law; Marshall B. Paul for corporate law; Donald A. Rea for information technology law; Sheldon S. Satisky for trust and estates; and Jason M. St. John for commercial litigation.

Richard D. Gass was selected out of the Firm's Boston, Massachusetts office for his work in real estate law; Joseph Lipchitz for commercial litigation; and Steven P. Eichel for tax law.

From the Firm's Chicago, Illinois office, Raymond J. Werner was selected for his real estate law practice.

Douglas B. Kniskern in the Fort Lauderdale, Florida office was selected for his work in trusts and estates.

From the Firm's Harrisburg, Pennsylvania office, Andrew T. Bockis was selected for his energy law, environmental law and environmental litigation work; Joel R. Burcat for environmental law, environmental litigation and oil and gas law; and Constance B. Foster for her insurance law practice.

Four lawyers resident to the Firm's Newark, New Jersey office were ranked in 2019. Colleen A. Foley was named for her work in energy law, energy regulatory law and water law; Stephen B. Genzer for energy law and water law; Sharon L. Levine for bankruptcy and creditor debtor rights / insolvency and reorganization law; and Charles M. Lizza for commercial litigation.

Several lawyers from the Firm's Philadelphia, Pennsylvania office were selected for the list. Stephen S. Aichele for land use and zoning law and real estate law; Kathryn R. Doyle for patent law; Carl B. Everett for environmental law environmental litigation and water law; Christopher R. Hall for criminal defense: white-collar; Jeffrey C. Hampton for bankruptcy and creditor debtor rights / insolvency and reorganization law; Paul M. Hummer for insurance law; Adam H. Isenberg for bankruptcy and creditor debtor rights / insolvency and reorganization law and bankruptcy litigation; George T. Magnatta for public finance law and tax law; Joseph F. O'Dea, Jr. for commercial litigation; John P. Pierce for real estate law; George E. Rahn, Jr. for construction litigation; John F. Stoviak for environmental litigation; and Frederick D. Strober for real estate law.

In the Firm's Pittsburgh, Pennsylvania office, four lawyers were named to the list. David R. Berk was selected for his trusts and estates work; Allison L. Feldstein for labor and employment litigation; Charles Kelly for intellectual property litigation; Jeffrey W. Letwin for franchise law, municipal law and real estate law.

In the Firm's Washington, DC office, Edward R. Levin was selected for his employment law management and labor law management work; William D. Nussbaum for commercial litigation; Andrew F. Palmieri for real estate law.

Wilmington, Delaware lawyer Richard A. Forsten was selected to the list for land use and zoning law, land use and zoning litigation, real estate litigation and real estate law; William S. Gee for real estate law; Daniel H. Krapf for real estate law; William E. Manning for land use and zoning litigation and real estate litigation; Mark Minuti for bankruptcy and creditor debtor rights / insolvency and reorganization law and bankruptcy litigation; and Wendie C. Stabler for land use and zoning law and real estate law.

For more information on Best Lawyers rankings, click here.